Státní terorismus v Janově- Mezinárodní akční apel

 

Píšeme z budovy Janovského sociálního fóra po svědectví nejhoršího porušování lidských práv v krátké historii mládežnického hnutí proti kapitalistické globalizaci. 2 lidé byli zavražděni 20. 7. policií, jeden v Janově a jeden na hranicích, někdo ještě by mohl být zavražděn v nejvíce násilných projevech fašistické státní brutality, jakou jsme viděli ve svých životech, právě před několika hodinami před touto budovou.
Tuto noc policie zaútočila na školu Diaz (přes ulici), jednu z ubytovacích míst GSF, kde lidé právě spali, a bila každého do té míry, že mnoho z lidí nemohlo chodit a muselo být ze školy vyneseno na nosítkách. Nevíme, kolik lidí bylo těžce zraněno, jelikož jsme přestali počítat počet nosítek odcházejících ze školy, ale bylo zde 30 sanitek pro zraněné. Policie také vynesla naposledy jeden pytel s tělem, možná dva, ale nevíme, jestli bylo tělo uvnitř jednoho či obou.

Každý byl buď zadržen nebo převezen do nemocnice. Podle svědectví osoby, která utekla před zadržením, lidé leželi v patru, říkali "ne násilí", když se policie dostala do prvního patra, kde byl, a bili lidi tak těžce, až musel jeden z důstojníků intervenovat, aby zastavil masakr. V jednom z obrázků pořízených Indymedia (http://italy.indymedia.org) můžete vidět dřevěné prkno s hřebíky pokrytými krví ležící blízko rohu s velkou skvrnou krve na zdi.
Policie také současně násilně zaútočila na GSF a budovu Indymedia, ale zde pouze zničila a vzala materiály. Nechtěli napadnout nikoho (ačkoliv v části budovy bylo těžké dýchat kvůli slznému plynu). Italští poslanci byli také uhozeni policajty, když se pokusili vstoupit do školy Diaz, když policie začala odsouvat raněné.
Policejní terorismus 20. a 21. 7. v ulicích byl bezpříkladným v historii Západní Evropy. 20. zavraždili mladého protestujícího z Janova, byl zasažen jednou do čela a jednou do boku a přejelo přes něj policejní auto. Mladá francouzská žena byla zavražděna na hranicích ve Ventemiglia téhož dne, když jí a dalším lidem policie  bránila ve vstupu do země.  Policie útočila a zaplynovávala všechny různé skupiny, které se účastnily akce.  Například, házeli slzný plyn z helikoptéry na shromáždění nenásilného pochodu, zasahovali proti bílým overalům a Síti za globální práva předtím, než oni zahájili svou akci, a zranili dosud neznámý počet lidí. 

S rozmyslem mixovaly různé druhy politických výrazů, aby vytvořili konflikty (např. zatažením části černého bloku do špičky pokojného shromáždění). 21. Masivněji zaútočili na části demonstrace absolutně bez důvodu, zaplynovávali celé prostory (včetně parkoviště, které sloužilo GSF a přilehlou pláž) a někteří lidé byli donuceni skočit do moře, aby od toho utekli, aby je policejní lodě vytáhly z vody. Oba dva dny, 20. a 21., byly střety, v celém městě, které byly jednoznačně vyprovokovávány policií. Formy provokací byly různé: Televize ukazovala obrazy skupin lidí oblečených v černém vycházejících z policejních nákladních vozů a rozbíjejících okna, a černý blok byl viditelně tyto dny infiltrován. Plně s respektem se ptáme našich přátel z černého bloku, aby reagovali    na zmíněná fakta, ne kvůli sobě, ale kvůli všem. Tato žádost není míněna tak, že obsahuje  to, že nemohou být přítomni na velkých kolektivních akcích, ale to, že by se měli podnítit k přemýšlení o své roli a podle toho volit. Jednou z možných cest by& mohlo být hrát roli zaostřenou na solidaritu a bránit další skupiny, tak jak se to uskutečnilo úspěšně v A16 (16. srpna).
 Lidé, kteří byli vzati do nemocnice, byli okamžitě po poskytnutí první pomoci zadrženi, ačkoliv byli často v extrémně špatných podmínkách. Jedna osoba, člen nenásilné skupiny, který byl strašně zbit, když seděl v poschodí se zdviženýma rukama, potvrzuje tuto zkušenost. Na policejní stanici byl opakovaně mučen jako jiní, co tam byli. Policie zasahovala již zraněná místa jeho těla a mlátila ho bezdůvodně. Jiná osoba, která byla uvězněna a propuštěna, řekla, že byli biti všichni a nuceni skandovat "viva il duce", čímž bylo míněno "Dlouhý život Mussollinimu".
Policejní terorismus byl odstartován již před akcemi. Poslední týdny byly charakteristické policejním prohledáváním celé Itálie, sledováním všeho, opakováním strategie napětí použité italským státem v 70. Letech k likvidaci sociálního hnutí. Dopisní bomby byly poslány (kým?) policajtům, policie vyhodila do vzduchu auto v centru Janova, protože parkovalo na témže místě několik dní, a do novin prohlásili, že bomby jsou umístěny na různých místech (včetně jednoho z ubytovacích míst GSF) - všechno toto proto, aby vytvořili atmosféru paranoiy, strach z demonstrantů a sociální teror. Dále uvěznili mnoho lidí před akcemi, včetně zvláště brutálního případu mladé ženy, která byla držena v izolaci 4 dny za to, že měla nákladní auto (které, jak tvrdili, mohlo být použito na průnik do rudé zóny), kde měla sekyrku za účelem  táboření.  Lidé, kteří byli vězněni, uvádějí ve svých zprávách, že byli mučeni fyzicky a psychologicky,  včetně nucení k vystavení se na třech plakátech - pornografickém, následovaném jedním s Mussolinim a pak jedním s nacistickou armádou v akci.

Víme, že mnoho solidárních a podpůrných akcí se koná na různých místech světa a mnoho jich je plánováno. Vyzýváme všechny skupiny, které dosud nenaplánovaly akce, aby tak učinily a připravily podpůrné akce, které by pokračovaly do té doby, až lidé zodpovědní za toto porušování lidských práv zaplatí cenu za své akce.  Navrhujeme, těmto skupinám, aby jejich minimální požadavek byl rezignace Berlusconiho vlády. Tady je seznam italských ambasád na http://www.ethoseurope.org/ethos/embassies.nsf/
Myslíme, že potřebujeme obrátit tuto situaci do vážného mezinárodního problému pro Berlusconiho a další vlády G8, ne kvůli základnímu smyslu spravedlnosti, ale také protože cítíme, že zbytek hnutí a mnoho z nás na to spoléhá. Brutalita ukazuje aktuální paniku, s kterou bohatí a mocní reagují na jaský fakt, že svět nás začíná poslouchat. Vidí, že nás nemohou  dlouho popisovat jako nějaký marginální fenomén, nyní strhli všechny masky předstírané demokracie a a ukázaly svou pravou tvář - tvář útlaku, násilí a terorismu.
Abychom ctili naši smrt, nesmí být ani minuta ticha, ale celý život boj.