Itálie povstala proti smrti Carla Giulianiho a brutalitě policie

Statisíce mladých lidí, rodičů, odborářů protestovalo v úterý 24. 7. opět v ulicích italských měst: 100 000 v Miláně, 40 000 v Římě,35 000 v Neapoli, 10 000 v „červené zóně" v Janově, 6 000 v Terstu, 5 000 v Palermu, 7 000 v Brescii pod hlavním sloganem– assassini, tj. vrazi či s heslem "Pensavate di averlo ucciso - Carletto vive attraverso di noi" (Mysleli jste, že jste ho zabili – ale Carlo žije v nás). Na demonstracích byly též odboráři z  COBASu, konfederace – CGIL a kováckého svazu FIOM .

Celkem bylo v Janově zadrženo 280 lidí. 400 lidí je stále nezvěstných, asi 200 zraněných. Mnoho lidí je ještě v nemocnicích a není jim dovoleno hovořit s velvyslanci. 23. 7. bylo 130 lidí z lidí zadržených 20. 7. propuštěno, ale 60 dalších lidí oblečených v černém a cestujících v karavaně, bylo zadrženo na silnicích a v prostorách okolo  Janova

Skupina 21 lidí (16 Rakušanů) z  "publiXtheatre no-border-caravan" bylo 23. 7. zadrženo, obviněno z vandalismu, ohrožování osobní bezpečnosti a násilí vůči policii. Delegace z italské kom. strany navštívila některé vězně v Voghera. Řekla, že některé ženy ze skupiny "no border" měly zlomenou ruku, 1 dívka ztratila 5 zubů, 1 žena měla další zlomeninu. Tato zranění se nestala během protestů!

Praha

V pondělí 23. 7. uspořádal KSM od 16:00 protestní předání dopisu italskému velvyslanci v Praze. 10tičlenná delegace nejprve zřídila před velvyslanectvím informační stánek s fotografiemi a fakty z Janova a s peticí, poté byl předán zmíněný dopis. Od 16:30 před ambasádou protestovali desítky anarchistů z ČSAF, ORA-S, FS8 a další.

 

Protesty probíhaly např. v těchto městech:

Buenos Aires, Berkeley, CA, Toronto, New York, Portland, Oregon, Finland, Linz, Austria, Vienna, Austria, Rome, Bologna, Naperville, IL, Turkey , Stockholm, San Francisco/Berkeley, Vancouver, Germany (update), Nelson, BC, Washington, D.C., Athens, Greece, Buenos Aires, Săo Paulo, Toronto, Melbourne, New York City, Finland, Linz, Austria, Innsbruck, Austria, Salzburg, Austria, Klagenfurt, Austria, Vienna, Austria (Austria update), Spain, Rome, Bologna, Hambourg, France, Sydney, Turkey, Ottawa, Monrée J21, Urbana, IL, Madison, WI, Naperville, IL, Los Angeles, Campsfield, UK, Manchester, UK, Norway, Philadelphia, Richmond, VA, Peru, Saskatoon, Monréal J23, Amsterdam

Z některých vyjímáme:

Kyjev
V sobotu 21. července proběhla v Kyjevě solidární akce s protesty v Janově. Zúčastnilo se jí asi 500 lidí.

Londýn
V Londýně se 23. července před italskou ambasádou sešlo asi 300 demonstrantů, aby protestovali proti brutálním útokům na demonstrace v Janově, obzvláště pak proti teroristickému útoku na Díazovu školu během půlnoci ze soboty na neděli.

Stockholm
Na podporů protestů v Janově pochodovalo 23. července ve Stockholmu na 800 lidí. Mezi řečníky byli vůdci Mladé levice, Zelené levice, Syndikalistického svazu, Výboru za dělnickou internacionálu a Globalizace z dola.Globalizaci zdola bylo zabráněno pochodovat k italské ambasádě. Protest proto skončil před parlamentem, kde shromáždění drželi minutu ticha za Carla Giulianiho.

Oficiálněji:

Při výtržnostech v Janově zatčeno 68 Němců
24. července - Při protestech proti G8 bylo zatčeno 68 Němců. Sdělilo to dnes v Berlíně
ministerstvo zahraničí. Podle oznámení ministerstva se o zatčené Němce starají pracovníci německého konzulátu. Někteří zadržení jsou ještě v nemocnicích, další byli umístěni ve čtyřech věznicích v Janově a okolí. Jejich rodinní příslušníci byli "téměř bez výjimky" informováni.
Někteří politici z německé strany Zelených vyslovili podezření, že v Janově šlo o spolupráci mezi provokatéry a policií, a zdůraznili, že je nutné tuto okolnost důkladně přezkoumat.
Bavorský ministr vnitra Günther Beckstein požadoval zřízení evropské databanky, kde by byli registrováni podle jeho slov "násilníci objíždějící světová setkání".
Jak v pondělí uvedl italský ministr vnitra Claudio Scajola, za tři dny janovského summitu byl jeden člověk usmrcen, 231 lidí bylo zraněno a 280 osob zatčeno. Mezi zraněnými bylo 94
příslušníků policie, 121 demonstrantů a 16 novinářů. Podle Scajoly byly události v Janově výsledkem "jasné strategie podvratných skupin". Většina zadržených pochází z Itálie, následují Němci, Španělé, Francouzi, Švýcaři, Řekové a občané USA.

 

V Janově zatčeno 18 Němců obviněných z příslušnosti k radikálům
24. července - Italská policie zatkla 18 Němců obviněných z příslušnosti k radikálnímu hnutí Black Block (Černý blok), kteří se v pátek a v sobotu zúčastnili potyček a plenění v Janově, kde probíhal summit sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska (G8). Oznámili to dnes italští karabiníci.

Němci měli černé oblečení, měli u sebe nože, tyče, kladiva, kukly a informační materiály organizace Genoa Social Forum, která u příležitosti summitu G8 zastřešovala řadu antiglobalizačních hnutí.
Policie jim odebrala také fotografie pořízené při incidentech.(!!!)
Němci ve věku od 17 do 32 let jsou obviněni především z "ničení a plenění".
Policie v Janově zadržela celkem 68 Němců, kteří se údajně zapojili do násilností páchaných za summitu G8, uvedlo německé ministerstvo zahraničních věcí. Proti brutalitě pořádkových sil za summitu se dnes po celé Itálii očekávají protestní demonstrace.
Opozice levého středu požaduje demisi ministra vnitra Claudia Scajoly, ten však má plnou podporu vlády Silvia Berlusconiho. Ministr vnitra se pevně zastal karabiníka, který první den
summitu zastřelil mladého demonstranta.

Mluvčí GSF: Po summitu G8 v Janově údajně zmizelo 18 osob
27. července - Po manifestacích doprovázejících summit sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska (G8) v Janově z minulého týdne "zmizelo" 18 osob, z nichž většinu tvořili cizinci. Prohlásil to dnes Vittorio Agnoletto, mluvčí italského sdružení Genoa Social Forum (GSF), které koordinuje několik tisíc menších hnutí namířených proti globalizaci.
Agnoletto na tiskové konferenci v Římě dodal, že GSF po těchto lidech "nadále pátrá, ale dosud neví, co se těmto lidem stalo".
"Nejsou ve vězení, nejsou v nemocnicích - a upřímně řečeno nevěříme, že jsou v moři, jak to ironicky konstatoval ministr zahraničí Renato Ruggiero," řekl Agnoletto.
Na dotaz, zda některý ze zmizelých není naživu, mluvčí GSF řekl: "Doufáme, že jsou zatím všichni naživu, ale nevíme, kde jsou. GSF je hledá všude."
GSF dnes pověřilo římského právníka, aby podal civilní žalobu na předsedu vlády Silvia Berlusconiho a jeho ministra vnitra Claudia Scajolu pro nactiutrhání. Oba politici obvinili GSF, že kryla násilí v Janově.
Podáním civilní žaloby na Berlusconiho pověřilo GSF již před několika dny právníka z Janova, upřesnil Agnoletto. Případné odškodnění umožní GSF krýt výdaje v procesech, které budou
zahájeny v souvislosti s násilnostmi v Janově, jichž se údajně dopustila policie proti demonstrantům, a v těchto procesech bude sdružení vystupovat jako žalující strana.
Agnoletto nakonec popřel, že GSF přiznalo chyby. "GSF je politické a nenásilné hnutí, bez jakéhokoli kontaktu s organizací Black Block, a při summitu se chovalo zodpovědně. Jestliže se
někteří zahraniční demonstranti z Black Block dopustili násilí, pak to byl jen důsledek zaslepené agrese pořádkových sil," zdůraznil Agnoletto.

24. července

Několik tisíc osob, především levicových aktivistů a odpůrců globalizace, 24. 7. v centru Říma demonstrovalo proti policejnímu násilí při víkendových protestech v Janově. Tam se dnes před místní prefekturou shromáždilo přes 10.000 osob.
"Vrahové!" hlásal nápis, který nesli demonstranti v čele průvodu provázeného policejním kordonem. Při pátečních akcích v Janově byl zastřelen Carlo Giuliani. Jeho památku uctili demonstranti minutou ticha.
Na výzvu organizace Genoa Social Forum (GSF), která zastřešuje několik tisíc menších hnutí namířených proti globalizaci, reagovali aktivisté četných sdružení, která se účastnila protestů v Janově od 20. do 22. července. Jde především o italskou Legambiente, Lilliput, odbory COBAS, ale také politické strany jako Strana za komunistickou přeměnu či Zelení.
Této demonstrace se účastní též hlavní opoziční strana Levicoví demokraté, která v Janově zastoupena nebyla. Četní účastníci protestního průvodu, na prsou s černobílým terčem, vytýkali policii především to, že nezasáhla ještě před střety a neoddělila násilníky od ostatních, kteří chtěli pokojně protestovat proti globalizaci.
"Pořádkové síly byly schopny zjistit, kde jsou násilné živly," tvrdil jeden z účastníků. "Na fotbalových stadiónech lze násilníky izolovat, policie o nich má navíc záznamy," připojil se jiný.
"Všechno jsem viděla v televizi: jako matka rodiny trpím, když vidím všechny ty mladé, včetně mladých policistů. To vše bylo předem připraveno. Muselo se to stát. Máme pravicovou vládu,
která nám chce zabránit demonstrovat," tvrdila 52letá levicová aktivistka Nadia.
Stejně jako většina ostatních nebyla v Janově, ale požadovala, aby vláda vyvodila důsledky z toho, co se stalo. Další demonstranti se připojili a požadovali demisi ministra
vnitra Claudia Scajoly.
Jak řekl Luca Casarini, mluvčí italské radikální organizace Tute Bianche (Bílé overaly) a alternativních center severovýchodu Itálie, dnešní manifestace pořádané po celé Itálii jsou "jednou z prvních demokratických odpovědí těm, kdo chtějí demokracii umlčet".
Casarini dnes manifestoval v Benátkách, další demonstrace se konaly především v Neapoli, v Boloni či ve Florencii. V Janově, kde se ve středu bude konat pohřeb zastřeleného
Carla Giulianiho, se sešlo na 10.000 demonstrantů před prefekturou.

Proti policejnímu násilí v Janově protestoval tucet Slováků
24. července - Pouze tucet slovenských odpůrců globalizace přišlo dnes před italské
velvyslanectví v Bratislavě protestovat proti úmrtí Carla Giulianiho, který byl zastřelen při pátečních protestních akcích v Janově během summitu G8. Demonstrantům, kteří se vyzbrojili
plakátky s nápisem "Carlo - oběť kapitalismu" se povedlo odevzdat protestní prohlášení zástupci italské ambasády. "Jsou to žalostné podmínky na Slovensku, že lidi nemají zájem
o dění kolem sebe. Média tady prezentují Janov jako nějaké násilí, jako kdyby tohle byla pointa toho setkání. Já si myslím, že tam bylo velmi mnoho lidí, kteří přišli bojovat za své požadavky na důstojný a svobodný život, který jim právě rozhodnutí G8 odepírá," vysvětlil nízkou účast na shromáždění odpůrce globalizace, který se představil jenom jako M.D. Zároveň popřel, že smrt Giulianiho, kterého zastřelil italský karabiník, vyprovokovala násilí demonstrantů v janovských
ulicích. "Policajt nemá co střílet do demonstrantů a i kdyby chtěl vystřelit, tak musí nejdřív do vzduchu a ne přímo dvě přesně mířené rány do hlavy," dodal. Násilí demonstrantů je podle
něj pouze odpovědí na policejní násilí a jedna z forem protestu. Bratislavské shromáždění před italskou ambasádou se nezamlouvalo policistům, protože nebylo předem nahlášeno. Po
půlhodince se však demonstranti začali rozcházet.

Janovská prokuratura zahájila vyšetřování násilí za summitu G8
25. července - Janovská prokuratura zahájila vyšetřování, jehož cílem je objasnit násilnosti mezi italskou policií a četnými demonstranty z řad odpůrců globalizace, k nimž došlo za summitu sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska (G8) v tomto severoitalském přístavu.
První vyšetřování má objasnit, kdo nese zodpovědnost za brutální prohlídku v noci na neděli ve škole, kterou dostali k dispozici odpůrci globalizace. Podle svědků a zajištěných stop byly desítky osob surově zbity obušky a přes 90 mladých lidí bylo zatčeno.
Další vyšetřování řídí zástupce prokurátora Francesco Lalla. Jeho úkolem je shromáždit výpovědi a důkazy ohledně všech dalších násilných akcí z pátku a ze soboty, ať již od novinářů, právníků, soukromých osob nebo na základě lékařských zpráv. Při demonstracích, kdy byly zraněny stovky lidí, zastřelil karabiník 23letého italského odpůrce globalizace Carla
Giulianiho. Alternativní centra v Itálii tvrdí, že mnoho lidí zmizelo.
Třetím vyšetřováním byl pověřen soudce Giancarlo Pellegrino. To se týká mladých lidí zadržených v okolí Janova pro údajnou příslušnost k radikálnímu hnutí Black Block (Černý blok).
"Jde o to zjistit, zda existuje struktura, která mohla plánovat destruktivní akce", k nimž při manifestacích v Janově docházelo, upřesnil soudce Pellegrino.
V Janově se dnes také sešli soudci z Boloně, Trevisa a Milána, aby koordinovali vyšetřování ohledně dopisových bomb, které explodovaly před summitem G8 a zranily jednoho karabiníka a
sekretářku soukromé televizní stanice.
Devět soudců začalo dále vyslýchat 78 cizinců, kteří byli zadrženi při policejní operaci ve škole v Janově, kde byl hlavní štáb sdružení odpůrců globalizace Genoa Social Forum (GSF).
Někteří z nich byli zraněni a vyslýcháni na nemocničním lůžku. 15 Italů zadržených v té době bylo propuštěno, uvedly soudní zdroje. Policie zatkla na 60 Němců, kteří jsou podezřelí, že patří k hnutí Black Block. To mělo v době zasedání G8 terorizovat Janov, ničit výlohy, zapalovat automobily a vyvolávat střety mezi demonstranty a pořádkovými silami.
Jeden ze členů italské radikální skupiny Bílé overaly Matteo Jade dnes pro deník La Stampa připustil, že mezi aktivisty hnutí Black Block nebyli jen cizinci, ale také "mladí lidé z
alternativních center severu" Itálie. "Je zbytečné to popírat, musíme připustit, že jsme se mýlili," uvedl.
V úterý vyšlo do ulic velkých italských měst přes 150.000 lidí, kteří požadovali demisi ministra vnitra Claudia Scajoly a protestovali proti policejnímu násilí a proti tomu, že policie
nedokázala zajistit základní právo veřejného projevu. O návrhu na vyslovení nedůvěry ministru vnitra Scajolovi, který podává opoziční Olivovník (levý střed), se bude v parlamentu jednat 3. srpna. Scajola však má plnou podporu vlády premiéra Silvia Berlusconiho.

Komuniké skupiny G8: otázky dluhů, trvalého rozvoje, ekologie
22. července - Výhradně problematice snižování dluhů, trvale udržitelného rozvoje a ochrany životního prostředí je věnováno závěrečné komuniké účastníků summitu sedmi průmyslově nejvyspělejších států světa a Ruska, který dnes dopoledne skončil v italském Janově. V pětistránkovém závěrečném dokumentu se šéfové států a vlád G8 vyslovují pro "široké partnerství s občanskou společností a soukromým sektorem" a pro zahájení "otevřené veřejné diskuse o důležitých výzvách".
Účastníci janovského summitu v něm rovněž oznamují navýšení prostředků v pátek ohlášeného celosvětového zdravotního fondu boje proti šíření AIDS, tuberkulózy a malárie o dodatečných 500 miliónů dolarů. Fond, který by měl začít fungovat "do konce roku", tak bude mít pro začátek k dispozici 1,8 miliardy dolarů. Pokud jde o ochranu životního prostředí planety především
před dopady globálního oteplování, státy G8 ve svém závěrečném dokumentu ujišťují, že se všichni členové této skupiny "pevně shodují" na nutnosti omezení emisí skleníkových plynů. Konstatují ale zároveň, že "přetrvávají rozpory ohledně Kjótského protokolu a jeho ratifikace".
Jednomyslné prohlášení ke Kjótskému protokolu v Janově ztroskotalo na vytrvalém odporu USA, které ho odmítají s argumentem, že prý poškozuje jejich ekonomiku a příliš nahrává
rozvojovým zemím. Účastníci summitu zároveň podpořili návrh Ruska na svolání mezinárodní konference o klimatických změnách v roce 2003 "za účasti vlád, společností a vědců stejně jako zástupců občanské společnosti".
Mnoho pozitivního nenalezly dnes francouzské listy na víkendovém zasedání skupiny
sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska (G8) v Janově. Podle levicového listu Libération se zde odehrálo "ostudné" zasedání, zatímco podle katolického La Croix při něm "G8 narazila na své
limity". I pravicový Le Figaro píše v titulku, že "G8 prohrála bitvu v Janově" a po mobilizaci 150.000 odpůrců globalizace je osmička připravena k jednání s "občanskou společností".
Představitelé sedmi ekonomicky nejrozvinutějších zemí a Ruska odjeli z Janova s bilancí bohatou na neshody, zdůraznil Le Figaro s tím, že pouliční násilí zastínilo pokojný pochod 200.000 antiglobalistů i jednání šéfů států.
Mezi skutečnými úvahami, jež by se snažily pochopit tento "květen 1968 ve světovém měřítku", jak vybízí francouzský prezident Jacques Chirac, a odmítnutím dialogu s "těmi, kdo falešně tvrdí, že zastupují chudé", jak řekl jeho americký kolega George Bush, je velká mezera, uvedl Le Figaro. V redakčním komentáři list varoval před zjednodušováním situace a jejich příčin. Připomněl, že stejně jako jsou různorodé motivy demonstrantů, stejně rozdělení jsou i členové G8. Chirac měl pravdu, že se postavil Bushovi v otázce životního prostředí a že to udělal veřejně, uvedl Le Figaro. Podle něj jde o závažnou záležitost, která je navíc symptomatická. Stejně jako jeho předchůdci i George W. Bush postupuje v logice impéria, dodal. Také Libération se domnívá, že by se mělo mluvit o skupině G6+1 nebo G7+1, protože Spojené státy tvoří třídu pro sebe. Aby pohřbil kjótský protokol nebo se dohodl s Putinem o budoucnosti
jednání o strategických zbraních, Bush se umí nezdržovat se svými spojenci. Toto přednostní postavení vyvolává nechuť a Chirac toho jako schopný demagog uměl využít, když mluvil vstřícně k manifestantům, uvedl Libération. Demonstranti zcela zastínili šéfy států, i když jim v tom pomohla odpudivá brutalita italské policie, dodal list.